Roger Federer kúpil logo „RF“ od spoločnosti Nike

Švajčiarska tenisová hviezda Roger Federer kúpila logo „RF“ od spoločnosti Nike. Dotknuté označenie reprodukujúce štylizovanými znakmi iniciály švajčiarskeho tenistu vytvoril a nechal registrovať v roku 2008 športový gigant Nike, s ktorým Federer spolupracoval na základe sponzorskej zmluvy ešte z roku 1994. Logo bolo zaregistrované ako ochranná známka nielen v Taliansku, ale aj v EÚ a USA.

Hoci bola ochranná známka používaná - a v skutočnosti použiteľná - iba v súvislosti so športovou činnosťou vykonávanou Federerom, subjektom prihlasujúcim ochrannú známku - a následným majiteľom zaregistrovanej ochrannej známky nebol Roger Federer, ale jeho sponzor - spoločnosť Nike. Značka „RF“ získala za veľmi krátky čas celosvetovo uznávanú povesť, pričom sa stala jednou z najznámejších a najrozpoznateľnejších značiek nielen vo svete tenisu, ale aj športu celkovo. Pozoruhodná je aj odhadovaná trhová hodnota tejto značky, ktorá podľa amerického magazínu Forbes dosiahla hodnotu 27 miliónov dolárov.

Dlhoročná spolupráca medzi oboma gigantmi skončila v roku 2018, kedy Federer ukončil zmluvu s Nike a spojil svoje sily so spoločnosťou Uniqlo. Situácia, ktorá z tohto dôvodu vznikla, nebola ani pre jednu zo strán vo vzťahu k ochrannej známke „RF“ priaznivá. Roger Federer jej vlastníkom nebol a spoločnosť Nike ju nemala možnosť použiť v inej súvislosti ako s hviezdnym tenistom a jeho vystúpeniami, takže po ukončení ich spolupráce nemala pre Nike veľký zmysel.

Situácia sa po vyše dvoch rokoch rokovaní vyriešila až vo februári 2020, kedy Nike predala ochrannú známku spoločnosti Tenro AG, spoločnosti, ktorú vlastní Federer a ktorá spravuje jeho práva duševného vlastníctva.

Viac informácii je dostupných tu:

https://www.worldtrademarkreview.com/anti-counterfeiting/uber-versus-uber-inta-goes-virtual-spike-in-counterfeits-news-digest

a tu:

https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=e472a59f-bee0-4eda-b071-a5a4d1b30eea