Podvodné e-shopy

Za posledné roky sa online nakupovanie stalo veľmi populárnym. S týmto narastajúcim trendom však narastá aj počet podvodných e-shopov, ktoré sa mnohokrát na prvý pohľad nelíšia od tých osvedčených. Len v rámci nášho vlastného prieskumu, v ktorom sme sa zamerali na segment obuvi, sme k 30.04.2022 identifikovali viac ako 60 podvodných e-schopov, ktoré zneužívajú mnoho známych značiek. Posúďte sami:

 https://adidasskvypredaj.sk/

https://adidas-vypredaj.sk/

https://adidasslovenskosk.sk/

https://www.adidassk.sk/

https://www.adidas-justdoit.sk/

https://www.adidaszlava.sk/

https://adidasbratislava.sk/

https://www.adidzlavy.sk/

https://www.groundiesslovensko.sk/

https://www.lacosteslovensko.sk/

https://www.martensslovensko.sk/

https://www.drmartenssk.sk/

https://www.merrellslovensko.sk/

https://newbalanceslovensko.sk/

https://nikeslovensko.sk/

https://oofosslovensko.sk/

https://pumask.sk/

https://www.puma-tenisky.sk/

https://puma-sk.sk/

https://puma-e-shop.sk/

https://pumatopanky.sk/

https://www.reebokvypredaj.sk/

https://salomonslovensko.sk/

https://salomonskstore.sk/

https://salomonskvypredaj.sk/

https://www.salomonshopsk.sk/

https://salomonslovakia.sk/

https://salomonvypredaj.sk/

https://scarpaslovensko.sk/

https://scarpaeshop.sk/

https://scarpavypredaj.sk/

https://sorelslovensko.sk/

https://sorelobuv.sk/

https://sorelslovensko.sk/

https://supratopanky.sk/

https://suprateniskyslovensko.sk/

https://tamarisslovensko.sk/

https://teva-slovensko.sk/

https://thenorthfaceslovensko.sk/

https://tommyhilfigerslovensko.sk/

https://tommyhilfigervypredaj.sk/

https://www.timberlandslovensko.sk/

https://topankynike.sk/

https://topankycaterpillar.sk/

https://topankyvibram.sk/

https://www.underarmour-tenisky.sk/

http://underarmoureshopsk.sk/

https://underarmoursk.sk/

https://www.underarmourtenisky.sk/

https://underarmourslovensko.sk/

https://underarmourtopanky.sk/

https://underarmourvypredajsk.sk/

https://vansslovensko.sk/

https://www.vansvypredaj.sk/

https://www.vanszlavy.sk/

https://www.vivobarefootprimus.sk/

https://vivobarefoot-sk.sk/

https://vivobarefootsk.sk/

https://vivobarefootskeshop.sk/

https://www.vivobarefootslovensko.sk/

https://vivobarefootvypredaj.sk/

 

Samozrejme, nejde o vyčerpávajúci zoznam. Nové podvodné e-shopy priebežne vznikajú, iné zanikajú.  Existuje však niekoľko charakteristických znakov, ktoré je potrebné pri rozhodovaní zohľadňovať.

Podvodné e-shopy väčšinou ponúkajú produkty známych alebo luxusných značiek, o ktoré je na trhu záujem. Ako je zrejmé z vyššie uvedeného prehľadu, už domény, na ktorých sú ich webové stránky prevádzkované, obsahujú názov známej značky, aby tak prilákali spotrebiteľov. Väčšina týchto značiek predstavuje registrované ochranné známky. Až absurdne vyznieva e-shop na doméne https://www.adidas-justdoit.sk, ktorá obsahuje až dve ochranné známky, z ktorých každá patrí inej, konkurenčnej spoločnosti (Adidas a Nike).

Na webových stránkach nájdete dokonca aj originálne logá (značky) a fotografie originálnych produktov, ktoré boli neoprávnene prevzaté z originálnych katalógov. Niektoré podvodné e-shopy majú dokonca vytvorené fanúšikovské stránky na sociálnych sieťach s falošnými recenziami. Tieto prvky môžu na spotrebiteľov pôsobiť veľmi zavádzajúco.

Pri nakupovaní treba byť obozretný, vždy si preveriť hodnotenia e-shopu a všímať si najmä:

  • chýbajúce obchodné podmienky alebo nedostatočné informácie o ochrane súkromia spotrebiteľov;
  • chýbajúca identifikácia obchodníka, nefunkčný kontaktný formulár;
  • podozrivo nízke ceny a doprava zdarma len pri objednávke za, naopak, neprimerane vysokú cenu (väčšinou viac ako 200€);
  • gramatické chyby, nepresné so skloňovanie, nepoužívajú diakritiku a väčšina slov začína veľkým písmenom;
  • platba len platobnou kartou, často len po registrácií na danej webovej stránke a bez indikácie štandardnej úrovne bezpečnosti platieb prostredníctvom 3D Secure;
  • falošné recenzie s nesprávnymi a irelevantnými údajmi.

Ak sa už stanete obeťou podvodného e-shopu a platili ste kreditnou kartou, máme pre Vás dobrú správu. Pri platbe kreditnou kartou vám banka, resp. vydavateľ kreditnej karty finančné prostriedky vynaložené na transakciu vráti späť po nahlásení takejto transakcie. Keďže cez platobnú bránu mohli byť zneužité aj údaje z platobnej karty (vrátane debetnej karty), odporúčame zároveň znemožniť online platby kartou, prípadne túto kartu úplne zablokovať a požiadať o vydanie novej platobnej karty.

Identita obchodníka (páchateľa) nie je verejne známa a bez náležitého vyšetrovania ju nebude možné odhaliť. Takéto podvodné konanie potenciálne môže vykazovať znaky niektorých trestných činov. Do úvahy prichádza najmä trestný čin podvodu (§ 221 Trestného zákona), trestný čin poškodzovania spotrebiteľa (§ 269 Trestného zákona), trestný čin nekalých obchodných praktík voči spotrebiteľovi (§ 269a Trestného zákona), ako aj trestný čin porušenie práv k ochrannej známke, označeniu pôvodu výrobku a obchodnému menu (§ 281 Trestného zákona). S ohľadom na niektoré spoločné znaky viacerých podvodných e-shopov, najmä rovnaký registrátor domény, rovnaká štruktúra webstránky, ako aj viaceré indície smerujúce do zahraničia, nie je vylúčené, že mohlo dôjsť aj k spáchaniu trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny (§ 296 Trestného zákona).

Najrýchlejším spôsobom eliminácie podvodných e-shopov sa z nášho pohľadu javí riešenie cez tzv. doménové ADR podľa Pravidiel alternatívneho riešenia sporov (https://adr.eisionline.org/sk/). Na základe návrhu majiteľa dotknutej značky (ochrannej známky) môže expert Centra ADR už do 2-3 mesiacov svojim odborným rozhodnutím nariadiť prevod domény na majiteľa, ktorý následne podvodný e-shop zruší.