IP Newletter 2024/01

1. vydanie IP newslettera od BCH Advokáti Chlipala v roku 2024. Aj naďalej v každom kvartáli mapujeme aktuality v oblasti duševného vlastníctva doma i v zahraničí. Prajeme Vám príjemné čítanie!

Čítajte viac
Kyberbezpečnosť a nové pravidlá

Legislatívny boj proti hybridným hrozbám pokračuje a hlavnú rolu v ňom hrá Európska únia. V schvaľovacom procese sú dva návrhy nariadení, ktoré majú prispieť k bezpečnosti kybernetického priestoru EÚ a jednotlivých členských štátov.

Čítajte viac
Akt o umelej inteligencii BUDE

Nová regulácia AI v EÚ zabezpečuje ochranu práv jednotlivcov, inováciu a zakazuje rizikovú aplikáciu AI. Avšak napriek tomu táto regulácia podporuje malé a stredné podniky. O jej prijatí rozhodne až hlasovanie Parlamentu a Rady EÚ.

Čítajte viac
Ako obstarávať umelú inteligenciu?

Obstarávatelia, POZOR! V súlade s prípravou nariadenia o umelej inteligencii boli zverejnené návrhy štandardných zmluvných doložiek pre obstarávanie umelej inteligencie verejnými organizáciami. Ich použitie je zatiaľ dobrovoľné.

Čítajte viac
Zmena právnej úpravy ochrany whistleblowerov

Po novele zákona sa ochrana whistleblowerov rozširuje aj na iné vzťahy (napr. uskutočnenie stavebných prác, poskytnutie služby). Bez súhlasu Úradu na ochranu whistleblowerov je právny úkon voči oznamovateľovi neplatný.

Čítajte viac
2021  |  2022  |  2023  Chambers & Partners Europe

Je to pre nás veľká pocta, že sme boli zaradení do výberu Chambers Europe 2023 v oblasti duševné vlastníctvo. Radi by sme poďakovali našim klientom. eríme, že náš úspech je tímová práca. Ďakujem všetkým, ktorí tvrdo pracovali na tomto úspechu.

Čítajte viac
Home office, domácka práca alebo telepráca?

Je potrebné odlišovať home office, domácku prácu a teleprácu. Rozdiel spočíva primárne v tom, že domácka práca a telepráca musia byť pravidelné, majú stálu povahu, zatiaľ čo „home office“ má príležitostný, nepravidelný charakter

Čítajte viac
Nepeňažný príjem poskytovaný zamestnávateľom

Nepeňažný príjem poskytovaný zamestnávateľom vo forme kariet alebo poukazov bude oslobodený od dane, ak použitie poukazu, resp. kariet je od začiatku limitované na vybraný okruh dodávateľov tovaru alebo služby, resp. na vopred vymedzenú službu

Čítajte viac